نگاهي بر نحوه ثبت شركت در ايران

كشور ايران با توجه به برخورداري از موقعيت ويژه ژئواكونوميك قابليت بهره‌مندي از فرصت‌هاي ثروت‌سازي بسيار زيادي را دارد. به عبارت ديگر با توجه به تلاقي بسيار منحصربفرد اقتصاد و جغرافيا در كشور ايران، فرصت‌هاي بسياري براي سرمايه‌گذاري و كسب ثروت در اين كشور وجود دارد، بنابراين توجه به اين موضوع دستاوردهاي اقتصادي بسيار گسترده‌اي را براي كشور ايران در پي خواهد داشت. در همين راستا تعداد زيادي از افراد خواهان سرمايه‌گذاري و ثبت شركت در ايران مي‌باشند. در حالت كلي كشور ايران به دليل دارا بودن ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي فراوان در زمينه صنايع پتروشيمي، نفت و گاز، صنايع دستي، خشكبار، توليد انواع فرش ماشيني و دستباف، صنايع چرم و… امكان جذب طيف وسيعي از سرمايه گذاران، فعالان اقتصادي و نيز ثبت شركت در ايران را به سهولت فراهم مي‌نمايد. ذكر اين نكته بسيار حائز اهميت است كه لازمه ثبت شركت آگاهي از قوانين سرمايه گذاري كشور ايران مي‌باشد، بنابراين كسب اطلاعات در رابطه با قوانين سرمايه گذاري توسط افراد، الزامي است چرا كه در غير اين صورت به احتمال بسيار زياد با مشكل مواجه خواهند شد، همچنين آگاهي از مراحل و نحوه ثبت شركت نيز بسيار حائز اهميت مي‌باشد. در همين راستا در ادامه هفت گام بسيار مهم و اساسي در رابطه با ثبت شركت در ايران، آورده شده است.

ثبت شركت در ايران

ثبت شركت در ايران

تعيين شريك مناسب، گام اول در ثبت شركت در ايران

با توجه به طولاني بودن مدت زمان همكاري، انتخاب شريك مناسب يك گام اساسي در ثبت شركت در ايران محسوب مي‌شود. از سويي ديگر افراد به دليل جلوگيري از مشكلات حقوقي بايد در اين مرحله نهايت دقت و جديت را داشته باشند، براي اين منظور توصيه مي‌شود پيش از شروع همكاري، گواهي عدم سوء پيشينه و مدارك هويتي برابر اصل شده كليه شركا و سهامداران دريافت و بايگاني شود.

ثبت شركت در ايران - ثبت فردا

ثبت شركت در ايران

تعيين نام، گام دوم در ثبت شركت در ايران

تعيين نام مناسب براي شركت گامي ديگر در راستاي ثبت شركت در ايران محسوب مي‌شود. نام انتخاب شده بايد علاوه بر داشتن ريشه فارسي و مطابقت با فرهنگ انقلاب اسلامي، كوتاه و با معني بوده و نشان دهنده نوع فعاليت و كسب و كار شركت باشد. لازم به ذكر است در اين مرحله، سامانه ثبت شركت پنج نام پيشنهادي را از صاحبان شركت درخواست مي‌نمايد، كه صاحبان شركت بايد با توجه به اولويت مورد نظر خود نام‌هاي پيشنهادي را در فيلدهاي موجود وارد نمايند. ذكر اين نكته بسيار حائز اهميت است كه استفاده از اسامي مربوط به ارگان‌هاي دولتي غيرقانوني بوده و پيگرد قانوني دارد. در حالت كلي مي‌توان گفت كه اغلب كارشناسان الگوي نامگذاري زير را پيشنهاد مي‌كنند(خاص-عام-خاص-خاص). همانطور كه در اين الگو مشاهده مي‌شود بهتر است نام انتخاب شده سه سيلابي يا بيشتر باشد.

ثبت شركت در ايران در ثبت فردا

ثبت شركت در ايران

تعيين مدت و موضوع فعاليت تجاري، گام سوم در ثبت شركت در ايران

در اين مرحله تعيين موضوع و نوع فعاليت تجاري شركت بسيار ضروري مي‌باشد. لازم به ذكر است كه طبق ماده ۱۹۰۰ قانون مدني موضوع شركت بايد مشروع، متضمن منافع عقلاني، معلوم و معين باشد. براي جلوگيري از مشكلات بعدي موضوع انتخابي بايد در اساسنامه شركت نيز قيد شود. در حالت كلي تعيين موضوع فعاليت‌هاي شركت نشان دهنده هدف شركت مي‌باشد. ذكر اين نكته بسيار حائز اهميت است كه براي برخي از فعاليت‌ها قوانين و مقررات خاصي وجود دارد كه كسب مجوز از مراجع ذي‌صلاح در اين رابطه الزامي مي‌باشد. لازم به ذكر است كه طبق قانون مديران نبايد از حد موضوع شركت تجاوز نمايند، در غير اين صورت كليه شركا مسئول جبران خسارت خواهند بود. با توجه به موارد مطرح شده در خصوص تعيين موضوع فعاليت تجاري و حساسيت بسيار بالاي اين مرحله، صاحبان شركت بايد با افراد متخصص مشورت نمايند، بنابراين مشورت با وكلاي متخصص براي ثبت شركت در ايران بسيار توصيه مي‌شود. از سويي ديگر در يك دسته بندي كلي مي‌توان مدت زمان فعاليت شركت را به دو دسته محدود و نامحدود تقسيم‌بندي نمود، لازم به ذكر است براي تعيين مدت زمان فعاليت شركت مشورت با تمامي شركا الزامي مي‌باشد.

تعيين موقعيت دفتر مركزي شركت، گام چهارم در ثبت شركت در ايران

در اين مرحله از ثبت شركت در ايران، افراد بايد آدرس دفتر مركزي به همراه كدپستي دقيق را در سامانه ثبت شركت وارد نمايند. لازم به ذكر است در صورت عدم وجود آدرس مشخص شركت، مي‌توان از آدرس منزل و يا محل كار يكي از شركا استفاده نمود. پس از وارد نمودن آدرس در فيلد مربوطه در سامانه، اين آدرس به عنوان آدرس شركت تلقي شده و در روزنامه رسمي شركت منتشر خواهد شد. اهميت اين مرحله بدين دليل است كه تمامي اخطاريه‌ها، دادخواست‌ها و اوراق رسمي به آدرس درج شده در اساسنامه ابلاغ خواهند شد. ذكر اين نكته بسيار حائز اهميت است كه اگر شركت داراي شعب باشد، لازم است آدرس شعب نيز در اساسنامه شركت قيد شود.

فراهم نمودن سرمايه اوليه، گام پنجم در ثبت شركت در ايران

همانطور كه مي‌دانيد سرمايه از مهم‌ترين فاكتورهاي تجارت محسوب شده و ابزاري براي جلب منفعت به‌شمار مي‌آيد. به عبارت ديگر مي‌توان گفت كه اهميت شركت‌هاي تجاري از ميزان سرمايه اوليه آن‌ها قابل تشخيص مي‌باشد. از سويي ديگر فراهم نمودن سرمايه اوليه براي راه‌اندازي تمامي كسب و كارهاي تجاري مورد نياز مي‌باشد، در همين راستا ثبت شركت در ايران نيز از اين قاعده مستثني نمي‌باشد. به عبارت ديگر براي ثبت و راه‌اندازي شركت، تامين حداقل سرمايه اوليه نياز است. در حالت كلي صاحبان شركت پس از انجام مراحل قبلي بايد در اين مرحله سرمايه اوليه را نيز فراهم نمايند.

ثبت شركت در ايران.ثبت فردا

ثبت شركت در ايران

تعيين سمت اعضا هيئت‌مديره، گام ششم در ثبت شركت در ايران

در هر شركت سمت‌هايي نظير مديرعامل، رئيس هيئت مديره، نايب رئيس هيئت مديره، عضو هيئت مديره، بازرس اصلي و علي‌البدل و… وجود دارد. با توجه به اهميت بسيار زياد اين مرحله از ثبت شركت در ايران، بايد در اسرع وقت سمت اعضا هيئت مديره شركت مشخص شود.

ثبت شركت در ايران.ثبت فردا

ثبت شركت در ايران

 

تكميل اطلاعات مورد نياز در سامانه، گام هفتم در ثبت شركت در ايران

لازم است افراد پس از انجام تمامي مراحل ثبت شركت در ايران، براي تكميل فرايند اعلام تقاضا اطلاعات درخواستي سامانه اداره ثبت شركت‌ها نظير تعيين مدت زمان و موضوع فعاليت شركت، وارد نمودن آدرس شركت، وارد نمودن نام شركا و سهامداران، تعيين روزنامه سالي/ مالي، تكميل اساسنامه و… را به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir ارسال نمايند.

ثبت شركت در ايران.ثبت فردا

ثبت شركت در ايران

شما عزيزان جهت كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به لينك ثبت فردا مراجعه كنيد يا با شماره تماس ۴۳۹۳۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمائيد.